flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Новели судового збору в господарському процесі

04 листопада 2019, 15:48

Господарський процесуальний кодекс України – нормативно-правовий кодифікований акт, який вважається основним джерелом судочинства у господарських справах та справах про банкрутство.

Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», який набрав чинності 15 грудня 2017 року, Господарський процесуальний кодекс України викладено у новій редакції.

У зв’язку із внесенням змін до Господарського процесуального кодексу України зазнав змін і Закон України «Про судовий збір», який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Зміни в розмірах ставок судового збору

Отже, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом, за видачу судами документів; у разі ухвалення судового рішення, передбаченого цим Законом.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1921,00 грн.

Редакція Закону України «Про судовий збір» підняла верхню межу для суми судового збору, яка підлягає сплаті за звернення до суду з позовною вимогою майнового характеру.

Так, за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921,00 грн.) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (672350,00 грн.).

Новою редакцією Закону України «Про судовий збір» внесено також зміни в розмірах ставок судового збору для перегляду рішень судів першої інстанції. Так, в попередній редакції за подання скарги до суду апеляційної та касаційної інстанції розмір ставки судового збору становив 110-130 відсотків суми збору, яка підлягала сплаті при поданні позовної заяви до суду першої інстанції, однак на даний час він становить 150 та 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги в розмірі оспорюваної суми.

Крім того, за подання до господарського суду:

- заяви про видачу судового наказу розмір судового збору становить 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (192,10 грн.);

- заяви про скасування судового наказу - 0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, апеляційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду (96,50 грн.);

- позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921,00 грн.);

- заяви про видачу судового наказу - 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (192,10 грн.);

- заяви про скасування судового наказу - 0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (96,05 грн.);

- заяви про вжиття запобіжних заходів та забезпечення позову; заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду; заяви про скасування рішення третейського суду; заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання третейського суду; заяви про роз'яснення судового рішення - 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (960,50грн.);

- заяви про затвердження плану санації до порушення провадження у справі про банкрутство – 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3842,00грн.);

- заяви про порушення справи про банкрутство – 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (19210,00 грн.);

- заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство; заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною – 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3842,00грн.);

За видачу судом документів:

- за повторну видачу копії судового рішення - 0,003 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу за кожний аркуш паперу;

- за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання - 0,03 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу;

- за виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов'язків, звертається до апарату відповідного суду з письмовою заявою про виготовлення такої копії згідно із Законом України «Про доступ до судових рішень» - 0,003 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу за кожний аркуш копії;

- за виготовлення копій документів, долучених до справи - 0,003 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу за кожний аркуш копії.

Порядок сплати судового збору

Судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, в тому числі з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу.

За подання до суду процесуальних документів в електронній формі судовий збір може бути сплачено за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу. Проте, даний порядок сплати водиться в дію з дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Реквізити валютного рахунку для зарахування судового збору в іноземній валюті та платiжнi реквiзити для перерахування судового збору в гривнях можна знайти на сайті Судова влада України (https://court.gov.ua/).

Повернення судового збору

Новелою Господарського процесуального кодексу України та Закону України «Про судовий збір» стало те, що у разі вирішення справи шляхом укладення мирової угоди, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, то суд може вирішити питання про повернення позивачеві 50 відсотків сплаченого судового збору. Дане положення стосується стадії перегляду судового рішення в суді апеляційної інстанції та Верховному Суді.

Відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати

Редакція Господарського процесуального Кодексу України не передбачає права подачі суб’єктам господарювання заяв до суду про можливість зменшення, відстрочення або розстрочення чи навіть звільнення від сплати судових витрат.

Суддя                                                                                               І. Гарбар