Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Олександр НАГОРНИЙ
-Історія господарського суду розпочалася із створення Держарбітражу. Яку тоді роль відігравали арбітри, враховуючи, що власність була державною, кооперативною та колективною?
— У зв’язку із створенням області Радою Народних Комісарів УРСР 16 грудня 1939 року для розв’язання майнових спорів між установами, підприємствами та організаціями, для зміцнення договірної планової дисципліни і господарських розрахунків було створено державний арбітраж області. Економічні перетворення вимагали реформування органів арбітражу. Для вирішення господарських спорів потрібен був орган, незалежний від виконавчої та законодавчої влади. Таким органом, що здійснював би правосуддя в господарських правовідносинах відповідно до Закону Української РСР від 4 червня 1991 року став арбітражний суд. Першим його головою був призначений Леонід Єрофейович Матящук, який працював на цій посаді до липня 2001року. З квітня 2002 року я очолюю господарський суд області, який перед цим був реформований з арбітражного суду.
— Вікторе Оксентійовичу, як вдається суддям компетентно й ефективно розглянути величезну кількість різнопланових справ?
— У зв’язку з розглядом в суді складних та різнохарактерних справ запроваджено спеціалізацію суддів. З цією метою створено три колегії: з розгляду справ, пов’язаних із захистом права об’єктів інтелектуальної власності та у спорах між господарюючими суб’єктами, з розгляду спорів, пов’язаних з державним регулюванням економічних відносин і з розгляду справ про банкрутство.
Це забезпечує якісний розгляд судових справ, рівномірне навантаження з врахуванням досвіду та стажу роботи судді. Адже кожного року судді розглядають близько 4—4,5 тис. справ, виносячи при цьому 28—30 тис. процесуальних документів.
— З деяких скарг у редакцію видно, які бувають складні справи, пов’язані з акціонерними товариствами, і їх розгляд триває роками. Чи часто і чому «підправляють» ваші рішення у Львівському апеляційному господарському суді та Вищому господарському суді?
— З практики роботи суду можу зазначити: якщо підприємство, товариство починає відновлюватись, випускати продукцію, завершило ремонт приміщення, тоді починаються юридичні претензії до нього, вишукуються будь—які формальні і неформальні причини, і починаються судові тяжби, які тривають місяцями. Особливо це стосується агропромислових підприємств, дитячих садків і таборів. Тут найбільше неврегульовані питання власності.
На жаль, деколи суддя змушений виносити судові рішення, виходячи з відсутності первинних документів, їх наступним безграмотним юридичним оформленням, які по суті є несправедливими до власника, хоча відповідають чинному законодавству. Вони залишаються в силі Львівським апеляційним господарським судом, Вищим господарським судом України та Верховним судом України. Приклади? Їх достатньо...
Я роблю все можливе, щоб їх було з часом все менше і менше. Хоча абсолютна більшість винесених рішень, я вважаю, відповідають чинному законодавству і є справедливими. Оскаржується 10 — 12 відсотків від загальної кількості розглянутих справ, а при апеляційному та касаційному розгляді скасовується або змінюється їх лише 2-3 відсотки.
— Ви не раз говорили про те, як трудно виконуються рішення, що стосуються захисту прав аграріїв. Чи змінилась ситуація у вирішенні цієї категорії спорів?
— З року в рік господарський суд області вирішує спори за участю сільськогосподарських підприємств. Щороку розглядається 150-200 таких справ. Часто такі спори виникали через те, що суб’єкти господарювання є економічно слабкими та не мають обігових коштів. Внаслідок невиконання зобов’язань, пов’язаних із оплатою податкового боргу, зі сплатою продукції, товарів, послуг доводилось платити, крім заборгованості, санкції у значних розмірах.
Юридичне обслуговування та представництво в суді відбувається на низькому фаховому рівні. Можу лише виділити позитивну роботу юриста Юрія Шкіринця, директора Поліської громадської організації «Громада» по представництву агропромислових підприємств Ратнівського району. Йому притаманні блискучі знання процесуального та матеріального законодавства, правильне обрання тактики представництва в суді.
На жаль, справи по захисту прав аграріїв не поліпшуються. Навпаки, в суді збільшується кількість заяв на дії державних виконавців, які звертають стягнення на сільськогосподарську техніку, худобу, зерно.
— А що можете сказати про захист інтересів підприємців від необґрунтованого тиску податківців, контролюючих організацій?
— Хочу зазначити, що захист можна завжди знайти в господарському суді. Коли ми розглядали справи за участю податкових органів,50-60 відсотків позовних заяв суд задовольняв. Такий захист є і зараз. Той же відсоток задоволених позовів стосовно контролюючих органів. Значною запорукою є своєчасне звернення до суду, кваліфікований підхід до підготовки позовної заяви та належне представництво в суді. Остерігайтесь юридичних невігласів та шарлатанів, які обіцяють вам вирішити все і скрізь!
- Чи трапляються ще скарги на неетичне, зневажливе ставлення до громадян?
— Куди частіше надходять скарги, в яких явно проглядається зневажливе ставлення до суддів, працівників суду. Пишуться деколи безглузді заяви та скарги.
Хоча, на жаль, є і випадки перенесення судових засідань, помилок суддів при винесенні процесуальних документів, упущень працівників апарату при оформленні справ, неуважного ставлення до громадян. Ці питання є предметом постійної моєї уваги, вживаються відповідні заходи до їх усунення.
— Як досвідчений юрист, скажіть, що повинен пам’ятати позивач, звертаючись до суду?
— По-перше, слід знати, що господарський суд вирішує спори між юридичними особами, громадянами, які мають статус підприємця, а фізичні особи можуть звертатись до суду лише по корпоративних спорах. По-друге, треба визначитись, з яким питанням звертатись до суду, попередньо спробувавши врегулювати спір мирним шляхом. При зверненні до суду найкраще це питання доручити спеціалісту — юристу, економісту.
Співробітникам суду заборонено надавати юридичні консультації, підготовлювати заяви та інші документи. Працівники канцелярії суду, приймаючи позовні заяви та клопотання, можуть проконсультувати лише про необхідність тих чи інших документів, розмірів сплати мита. Хочу запевнити всіх, що в господарському суді області і позивач, і відповідач знайдуть законне та справедливе вирішення своїх проблем у встановлений двомісячний термін.
— Чи можна твердо говорити про незалежність суддів і суду?
— На жаль, в нашому суспільстві побутує негативне ставлення до діяльності судової системи. Одним з головних своїх завдань вважаю роботу стосовно висвітлення діяльності суду і формування позитивного ставлення громадськості області до господарського суду. Вважаю, що господарський суд області і судді є економічно незалежними від будь-кого, а залежними — від Закону.
Приміщення суду є одним з найкращих серед господарських судів України. Хоча рівень заробітної плати суддям і працівникам суду поки що не відповідає складності, обсягу та відповідальності їхньої роботи. Не все гаразд з матеріальним забезпеченням суду для його розвитку.
— Вікторе Оксентійовичу, що ви можете сказати про ефективність роботи господарського суду?
— Сьогодні в господарському суді області працюють 16 висококваліфікованих суддів. З 2002 року до суду надійшло 23 612 позовних заяв. Це є переконливий показник того, що свої господарські спори люди довіряють суду, який їх розглядає згідно з чинним законодавством.
Напередодні 70-річчя діяльності господарської (арбітражної) судової системи на Волині та професійним святом працівників суду від щирого серця та з почуттям вдячності хочу висловити найкращі побажання передусім тим, хто стояв біля витоків створення Держарбітражу та господарського (арбітражного) суду, які стали для нас найкращим прикладом для наслідування. Я бажаю суддям, усім працівникам господарського суду міцного здоров’я, повноцінної повсякденної праці, яка дає поштовх для розвитку особистості, бажаю досягнення поставленої перед собою мети