flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судова практика на тему: "Чи потрібно клопотання про відкладення розгляду в разі повітряної тривоги"

27 січня 2023, 15:33

Неявка в судове засідання може бути спричинена такою надзвичайною ситуацією як сигнал «Повітряна тривога», що об’єктивно унеможливлює завчасне подання клопотання про відкладення розгляду справи з цієї причини.


На це звернув увагу Касаційний господарський суд у постанові від 22.12.2022 у справі №910/2116/21 (910/12050/21), повідомляє «Закон і Бізнес».

У цій справі товариство звернулося із позовом про визнання недійсними низки договорів, укладених відповідачами стосовно нерухомого майна, що, за твердженням позивача, належить саме ТОВ.

Суд першої інстанції позов задовольнив повністю, проте апеляційний таке рішення скасував та ухвалив нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовив у повному обсязі через недоведення позивачем права власності на предмет оспорюваних договорів.

ТОВ оскаржило цю постанову в касаційному порядку, стверджуючи, зокрема, що під час його ухвалення не дотримано процесуальних гарантій участі сторони в судовому процесі. Адже апеляційний суд розглянув справу під час «повітряної тривоги», коли співробітники судової охорони не допускали учасників справ у приміщення суду.

Своєю чергою, КГС зауважив, що чинним законодавством у сфері цивільного захисту передбачений чіткий алгоритм поведінки громадян та відповідні повноваження органів державної влади, місцевого самоврядування у випадку виникнення надзвичайної ситуації. Після отримання таких оповіщень громадяни мають діяти відповідно до наданих інструкцій та правил цивільного захисту. Зокрема, припинити роботу та вжити необхідних заходів безпеки.

Судами запроваджено локальні заходи (план, порядок дій, розпорядження) щодо інформування про сигнал «повітряна тривога» та реагування задля збереження життя і здоров’я суддів, працівників апарату та відвідувачів суду, зокрема для їх негайного переходу до укриття.

При вирішенні питання про наявність підстав для відкладення розгляду справи, в якій на початок судового засідання оголошено сигнал «повітряна тривога» господарський суд має керуватися пріоритетом збереження життя і здоров’я людини. Водночас обов’язком суду є сприяння учасникам судового процесу в реалізації ними процесуальних прав, зокрема на участь у судовому розгляді. Суд має виходити з того, що відсутній учасник справи не з’явився в судове засідання з об’єктивних і поважних причин, за відсутності клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Обставини оголошення сигналу «повітряна тривога» у певному регіоні слід вважати загальновідомими, тобто такими що не потребують доказування.

Джерело інформації: Закон і бізнес