flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

"Підстави та методика нарахування штрафних санкцій" суддя Гарбар І.О.

29 жовтня 2014, 09:19
Підстави та методика нарахування штрафних санкцій
 
Однією із форм господарсько-правової відповідальності є штрафні санкції, що покладаються на контрагента за невиконання чи неналежне виконання взятого на себе зобов'язання.
Разом з відшкодуванням збитків особа, яка порушила господарське зобов'язання або правила здійснення господарської діяльності, зобов'язана сплатити стороні, права якої порушено, штрафні санкції.
Стягнення штрафних санкцій є своєрідним покаранням за допущене правопорушення.
Стаття 549 ЦК України передбачає, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Отже, згідно ЦК України неустойка має дві форми пеню і штраф. Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Штраф нараховується за весь період прострочки.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Пеня нараховується лише за 6 місяців.
Варто звернути увагу, що інфляційні нарахування на суму боргу не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Інфляційні нарахування входять до складу грошового зобов’язання.
Сплата трьох процентів річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.
 
Розрахунок суми пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ.
П = Сз х ПОс х Д : 100,де
П - пеня
Сз - сума заборгованості за період
ПОс - подвійна облікову ставку НБУ на один день
Д - кількість днів прострочки
Як вирахувати подвійну облікову ставку НБУ:
На Інтернет сторінці Національного банку України (http://www.bank.gov.ua) висвітлена інформація про облікові ставки за різні періоди.
Для прикладу: ставка НБУ за період з 15.04.2014 р. по 16.07.2014 р. множиться на два (9,5х2=19). Отримуємо подвійну облікову ставку, яку ділимо на кількість днів в році (19/365=0,052%) і отримуємо подвійну облікову ставку НБУ на один день.
 
Зразок розрахунку суми пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ
Період прострочення
Сума боргу (грн.)
Розмір облікової ставки НБУ
Розмір подвійної облікової ставки НБУ в день
Кількість днів прострочення
Сума пені за період прострочення
15.04.2014 - 16.07.2014
1000
9.5000 %
0.052 %
93
48.41
Якщо за період прострочення ставка НБУ змінювалась, потрібно рахувати пеню по кожному періоду окремо.
 
Зразок розрахунку суми пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ
Період прострочення
Сума боргу (грн.)
Розмір облікової ставки НБУ
Розмір подвійної облікової ставки НБУ в день
Кількість днів прострочення
Сума пені за період прострочення
15.04.2014 - 16.07.2014
1000
9.5000 %
0.052 %
93
48.41
17.07.2014 - 15.09.2014
1000
12.5000 %
0.068 %
61
41.78
 
Розрахунок пені в іншому розмірі, що передбачений договором
П = Сз х Рп х Д : 100, де
П – пеня
Сз – сума заборгованості за період
Рп – розмір пені, вказаний у договорі
Д – кількість днів прострочки
 
Зразок розрахунку суми пені в розмірі що передбачений договором
Період прострочення
Сума боргу (грн.)
Розмір пені, вказаний у договорі, за кожен день прострочки
Кількість днів прострочення
Сума пені за період прострочення
15.04.2014 - 16.07.2014
1000
0,02 %
93
18.60
 
Розрахунок штрафу передбаченого договором.
Ш = Сз х 2% : 365 х Д : 100, де
Ш – штраф, передбачений договором
Сз – сума заборгованості за період
2 % – для прикладу, річний розмір штрафу згідно договору
Д – кількість днів прострочки
 
Зразок розрахунку штрафу передбаченого договором
Період прострочення
Сума боргу (грн.)
Розмір процентів річних (штраф)
Кількість днів в році
 
Кількість днів прострочення
Сума штрафу за період прострочення
15.04.2014 - 16.07.2014
1000
2 %
365
93
5.10
 
Висновок:
На даний час діючими правовими нормами, які регулюють правовідносини щодо нарахування штрафних санкцій, є приписи статей 230-234, 343 Господарського кодексу України.
Так, згідно зі ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.
Положеннями ст. 231 ГК України визначено розмір штрафних санкцій, а саме в ній серед інших положень вказано, що законом щодо окремих видів зобов’язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається. У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов’язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов’язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов’язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Водночас, відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов’язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов’язання мало бути виконано.
Поряд з цим, за ст. 343 ГК України, платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
 
Суддя
господарського суду
Волинської області                                                                                Гарбар І.О.